„Tradycyjne domy” to takie, które mają już swoje lata. Gdy je budowano, większość obecnych, standardowych rozwiązań, jeszcze nie istniała. Toteż nic dziwnego, że obecnie w ramach renowacji starszych obiektów wprowadza się do nich współczesne technologie.

Jedną z nich jest system odwadniania – czyli sposób na to, jak można skutecznie pozbyć się wilgoci i przyniesionej przez nią pleśni. Jak wygląda jego instalacja?

Odwodnienie – skuteczny sposób na suchy budynek

Skąd w domu bierze się pleśń oraz grzyby? Odpowiedź jest prosta – z wilgoci. A jakie z kolei jest jej źródło? Tutaj musimy zagłębić się w grunt, aż do samych fundamentów budynku. Zbierają się przy nich wody gruntowe, ponadto wsiąka tam także woda z deszczu. Z biegiem czasu zaczyna przenikać przez fundamenty i pnie się po ścianach.

System odwadniania ma na celu zlikwidować problem u samego źródła – czyli w gruncie. Jeśli zostanie prawidłowo wykonany, wówczas wilgoć nie będzie dopuszczona do fundamentów, dzięki czemu pleśń i wilgoć nie będą pojawiać się we wnętrzu. Jak przeprowadza się takie operacje?

Sposobów na wykonanie systemu odwodnieniowego jest kilka. Jeden z najpopularniejszych to drenaż opaskowy. Wykonuje się go wokół budynku, a składa się na niego system specjalnych rur. Są one zakopywane na poziomie fundamentu, a woda dostaje się do nich poprzez specjalnie umieszczone na obudowie otwory (perforację). Następnie jest ona odprowadzana poza teren domu – może trafić do kanalizacji lub oczka wodnego.

Aby taki system odwadniania działał należycie, rury wchodzące w jego skład muszą być ułożone ze spadkiem. Takie rozwiązanie zapewni, że woda będzie do nich swobodnie spływać, eliminuje się także ryzyko jej przeniesienia na fundament. Można zastosować go nie tylko na posesji, ale także w innych miejscach, jak np. na swojej działce. 

Ile kosztuje system odwadniania?

Całkowity koszt, jaki poniesiesz za system odwadniania, zależy przede wszystkim od ilości rur oraz korytek, jakie w niego wejdą. Im większy budynek, tym większy fundament, a co za tym idzie – ilość materiałów niezbędnych do jego otoczenia. Jednak same rury to nie wszystko. Należy także doliczyć do tego koszt prowadzonych prac ziemnych, geowłókniny, która zabezpieczy przed zatykaniem rur, a także podłączenie całości do wybranego odpływu.

Dlatego cała operacja może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie da się ustalić jakiegoś przeciętnego kosztu, ponieważ uzależniony jest on nie tylko od stawek za roboczogodziny, ale również jakości użytych materiałów. Należy jednak mieć na uwadze, że postawienie bariery wilgoci znacznie wydłuży żywotność i czas eksploatacji obiektu, dlatego, choć inwestycja w niektórych przypadkach może być duża, solidnie wykonany system odwadniania posłuży skutecznie przez długie lata.

Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Zajrzyj na tę stronę https://elmarhome.pl oraz tutaj: https://elmarhome.pl/2022103185/powody-dla-ktorych-warto-zwrocic-uwage-na-swoj-system-odwadniania.

Artykuł sponsorowany.