Choć głównym miejscem, w którym powinien znajdować się materac, jest łóżko, to czasem konieczne okazuje się przechowanie materaca. W przypadku remontu, przeprowadzki czy sezonowego użytkowania jesteśmy zmuszeni do przetrzymania materaca w innym miejscu. Pojawia się natomiast pytanie, czy takie rozwiązanie jest w ogóle odpowiednie? W jaki sposób przechowywać materac, aby nie utracił on swoich cennych właściwości i był nadal w świetnej kondycji? W tym artykule odpowiemy sobie na te obydwa pytania.

Czy materac SleepMed można przechowywać?

Materace SleepMed to produkty o wysokiej jakości, które zachowują sprężystość i doskonałą formę na wiele lat, nawet codziennego użytkowania. Czy jednak zalecane jest ich przechowywanie i czy takie działanie nie doprowadzi do szybszego zużycia się materaca? Odpowiadamy zatem, że materac jak najbardziej można przechowywać, ale pod kilka warunkami. Warto być świadomym, iż nieodpowiednie przechowywanie wiąże się z powstawaniem deformacji, rozwojem pleśni czy zniszczeniem materiałów, z których materac jest wykonany. Wówczas nie nadaje się do dalszego użytku, gdyż wypoczynek na takim podłożu może skutkować szeregiem problemów zdrowotnych. W dalszej części artykułu tłumaczymy, w jaki sposób prawidłowo przechowywać materac SleepMed.

Odpowiednie czyszczenie

Na początek istotne jest dokładne oczyszczenie materaca, zwłaszcza tego, z którego do tej pory korzystaliśmy. Używany materac może posiadać mnóstwo zanieczyszczeń, dlatego też ważne jest ich wyeliminowanie, zanim przejdziemy do zabezpieczenia materaca. W tym celu warto użyć specjalnego odkurzacza piorącego, który pozbędzie się nie tylko kurzu z powierzchni, ale także wewnętrznych zabrudzeń. W przypadku materacy SleepMed możemy zdjąć pokrowiec oraz wyprać go w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Niezależnie od wybranego sposobu czyszczenia materaca musimy też upewnić się, że ostatecznie materac jest suchy, aby zapobiec powstawaniu pleśni w czasie jego przechowywania.

Zabezpieczenie materaca

Następnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie materaca. Oznacza to, że materac musi posiadać dodatkową ochronę przed zabrudzeniami, w szczególności kurzem i wilgocią. Najlepiej użyć do tego specjalnych pokrowców przeznaczonych do przechowywania materaców. Możemy też skorzystać z prostej folii plastikowej, którą szczelnie owiniemy materac. O wiele lepszym wyborem będzie jednak ochraniacz na materac SleepMed, który pozwala na zachowanie produktu w nienagannej kondycji, niezależnie od tego, czy aktualnie na nim wypoczywamy. Jest to produkt wykonany z bawełny umożliwiającej swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz wypełnienia materaca. Jednocześnie ochraniacz zabezpiecza je przed wniknięciem zanieczyszczeń, takich jak roztocza i inne mikroorganizmy. Cechuje się także wodoodpornością i nie pozwala na przedostanie się płynnych zabrudzeń w głębsze warstwy materaca. Podobnie jak pokrowiec, ochraniacz na materac SleepMed można prać w pralce w temperaturze do 90 stopni Celsjusza.

Przechowywanie w odpowiednich warunkach

Jeśli udało nam się dobrze zabezpieczyć materac, na tym etapie musimy również wiedzieć, jakie warunki są odpowiednie dla przechowywania materaca. Zaleca się, aby materac trzymać w suchym i chłodnym miejscu, które nie narazi go na zbyt duży kontakt z wilgocią. Dlatego też unikajmy strychów czy piwnic, które poza dużym poziomem wilgoci, często są zanieczyszczone. Są to miejsca, w których znajduje się szczególnie sporo kurzu. Nawet jeśli jesteśmy pewni, że dobrze zabezpieczyliśmy materac, trzymanie go na dłuższą metę w tak zanieczyszczonym pomieszczeniu jest nierozsądnym wyjściem. Zadbajmy także o optymalną temperaturę przechowywania, która powinna wynosić 15-20 stopni Celsjusza. Wilgotność z kolei musi być utrzymana na poziomie 40-60%. Jeśli to możliwe, materac przechowujmy w pozycji leżącej na płaskiej powierzchni, ponieważ jego umieszczenie na stojąco może prowadzić do dużego nacisku na dolną część materaca, a następne do powstawania odkształceń. Ryzykujemy utratą jego sprężystości i obsuwania się warstw w wypełnieniu.

Unikanie zginania i składania

Przygotowując materac SleepMed do przechowania, istotne jest to, aby go nie zginać i nie próbować składać na pół. Takie działanie może prowadzić do trwałych uszkodzeń struktury, takich jak nadmierne wygięcie lub pęknięcie sprężyn czy deformacja pianki. W konsekwencji materac nie będzie już zdolny zapewniać satysfakcjonującego wsparcia i komfortu oraz będzie posiadał wyraźnie widoczne odkształcenia. Jeśli masz ograniczone miejsce do przechowywania, ewentualnie możesz ustawić materac w pozycji pionowej, lecz w taki sposób, aby był oparty, np. o ścianę, i nie ulegał wygięciu. Warto zakupić materac SleepMed Hybrid Supreme, który cechuje się doskonałą wytrzymałością i jest również odporny na zanieczyszczenia czy wilgoć.

Regularne sprawdzenie stanu materaca

Jeśli planujemy przechować materac na dłuższy czas, warto co kilka miesięcy sprawdzić jego kondycję. Upewnijmy się, że zabezpieczenie nadal spełnia swoje zadanie i nie pojawiły się na materacu żadne oznaki pleśni, zanieczyszczenia czy uszkodzeń mechanicznych. Warto także przewietrzyć materac, czyli zdjąć na chwilę z niego zabezpieczenie i pozwolić mu pooddychać świeżym powietrzem. Dzięki temu unikniemy w przyszłości nieprzyjemnych zapachów, a materac będzie mógł dobrze nam służyć. Warto postawić na przewiewne modele, np. materac SleepMed Comfort Plus, który skutecznie odprowadza wilgoć i zapobiega powstawaniu brzydkich zapachów.

Przechowywanie materaca SleepMed jak najbardziej jest możliwe. Jako świadomy użytkownicy powinniśmy jednak wiedzieć, jak robić to w prawidłowy sposób. Istotne jest zarówno zabezpieczenie materaca, jak i jego oczyszczenie. Poza tym unikajmy zginania materaca i umieszczania go w wilgotnych miejscach. Dzięki tym krokom zapewnimy swojemu materacowi SleepMed długą żywotność i komfort użytkowania po ponownym rozłożeniu.

ostrzeżenie wyrób medyczny

Materace SleepMed Comfort Plus, Hybrid Supreme są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.