Można by rzec, że materac sprężynowy to zabytek, który powinien odejść do lamusa. Wszystko za sprawą sprężyny bonellowej, w której zwój drutu o kształcie skręconej klepsydry jest ze sobą połączony szeregowo. Takie połączenie sprawia, że sprężyny falują w materacu i skrzypią przy zmianie pozycji przenosząc drgania, więc gdy jedna osoba przekręca się na drugi bok, druga też to czuje. Dodatkowo osoba lżejsza będzie staczała się w kierunku cięższej.

Materac bonellowy

To wszystko powoduje, że na materacu sprężynowym bonellowym jest po prostu niewygodnie i trudno się na nim śpi w parach. Nie oznacza to jednak, ze materac bonellowy jest technologia nie atrakcyjną. Owszem rozwój technologii kieszeniowej sprawił, iż udział ich w rynku stale się kurczy, to mają swoje skromne miejsce wśród materacy pojedynczych i dla singli.  I tak nie przyjęło się to w materacu podwójnym ze względu na jednolitą, bez strefową powierzchnię za to bardzo dobrze sprawdza się w materacu dla starszych dzieci – tych w wieku szkolnym i młodzieży. Dzięki dużej wytrzymałości, taki materac 80×200 nie ulega uszkodzeniu na skutek fikołków czy podskoków i posłuży naszym pociechom przez długi czas. Ze względu na swoja bez strefową konstrukcję i stosunkowo niską cenę takie rozwiązanie będzie bardzo atrakcyjnym wyborem dla rodziców i ich dorastających dzieci.

Materace kieszeniowe

Mimo słabych notowań sprężyn bonellowych rodzina materacy sprężynowych ma się całkiem dobrze. Zawdzięcza to niezawodniej konstrukcji kieszeniowej, w której każda, pojedyncza sprężyna „opakowana” jest w osobną kieszonkę materiału. Pojedyncza sprężyna odpowiada na nacisk ciała indywidualnie i idealnie dostosowuje się do jego kształtu. Takie połączenie pozwala uzyskać aż siedem stref twardości materaca 120×200, zapewniając doskonałe podparcie dla ciała. To dlatego kieszeniowe materace są wygodniejsze niż mniej komfortowe materace bonellowe. Materace kieszeniowe pocketowe sprawdzają się również idealnie jako materac dla par, ponieważ niemal całkowicie niwelują ruchy partnera na materacu. Nacisk na materac nie powoduje również przesuwania się w kierunku osoby cięższej. Jeśli Twój partner waży kilkanaście kilogramów więcej od Ciebie to najlepiej wybrać właśnie ten rodzaj sprężyny. Sprężyny kieszeniowe wciąż ewoluują i mają swoje koronne miejsce wśród ogromniej rzeszy zwolenników najstarszego materaca na świecie jakim materac sprężynowy. W połączeniu z nowoczesnymi piankami dają niewyobrażalne możliwości tworzenia materacy sprężynowych i hybrydowych, w tych drugich warstwę komfortową stanowi w dużej części pianka.

Ulepsz swój materac

Sprężyna kieszeniowa doczekał się wielu modyfikacji i wariantów. Pierwszym z nich jest Pocket Plus, który posiada wyższe i węższe zwoje drutu ubrane w kieszonki. To pozwala uzyskać znacznie więcej osobnych kieszonek na m2. A im więcej sprężyn, tym lepsze dopasowanie podłoża do ciała oraz wydłużona żywotność materaca. Wyższe zwoje skręconego drutu, zwiększają komfort i elastyczność podczas snu. Doznania ze sprężyny Pocket Plus odkryjemy w dwóch materacach Hildinga. Swoje miejsce na podium odlazły dwa materace hybrydowe Dance oraz Lambada, w których to warstwa komfortowa pianek została właśnie uzupełniona wysoka sprężyną kieszeniową. W przypadku materaca Lambada dodatkową warstwa stabilizującą tworzy blat kokosu aby utwardzić cała konstrukcje wkładu. Drugim wariantem kieszonki, który zawładnął światem materacy sprężynowych jest kieszonka typu Multipocket. Te drobne sprężynki ubrane w kieszonki, mają jeszcze więcej sprężynek wewnątrz materaca co daje jeszcze większy komfort snu. Doskonale sprawdzą się w podwójnych materacach dla par dzięki niezależnie pracującym drobnym sprężynkom multipocketowym. Materace z tymi sprężynami doskonale  dostosowują się do kształtu ciała użytkownika podpierając jego kręgosłup i dając mu błogie poczucie odprężenia. Oferta produktowa Hilding jest niezwykle bogata w ten typ sprężynki. Mamy tutaj do dyspozycji bestseller Falmenco, medyczną Makarenę oraz hybrydowa konstrukcję Electro, w której mamy możliwość odpinania i przepinana górnej części materaca 180×200.

Sprężyny

Generalnie zasada jest taka, że im więcej sprężyn na m², tym więcej mamy punktów podparcia. Nie oznacza to jednak, że te modele z mniejszą gęstością sprężyn są gorsze – wszystko zależy od indywidualnych upodobań każdej osoby. Jeśli  mamy podwyższoną wagę, to z pewnością warto zwracać uwagę na modele wyposażone w sprężyny o większej grubości drutu, z większą ilością sprężyn na m² a co tym idzie te o podwyższonym poziomie twardości i stabilniejszym wsparciu. Warto także pamiętać, że modele Multipocket będą odczuwalnie twardsze, niż te kieszeniowe.