Wybierając odpowiedni rodzaj dla siebie liczy się nie tylko jego twardość, ale także to, jakie ma on wypełnienie i przeznaczenie. Materiałowo łączy je niewiele ale mają jednak wspólny cel jakim jest dawanie właściwego podparcia sylwetce użytkownika, dzięki czemu mięśnie mogą odpocząć ci się zregenerować, a naczynia krwionośne nie są uciskane – co pozwala na właściwy obieg krwi w organizmie. Realizują to podobnie choć w różnych wariacjach i zestawieniach materiałowych. Ważna jest także jakość samego materaca – aby mógł realizować swoje zadanie, materac sprężynowy czy piankowy musi być wykonany z wysokojakościowych komponentów oraz we właściwej technologii. Niezależnie od naszego wyboru zadanie z jakim muszą się zmierzyć musi być zrealizowane w 100%.

Materace sprężynowe i piankowe

Materace sprężynowe są z nami od wielu lat i nadal cieszą się ogromną popularnością oraz mają szerokie grono swoich zagorzałych zwolenników. Natomiast materace piankowe to swego rodzaju nowość, która podbija rynek i systematycznie zmienia percepcję myślenia na temat pianek. Kiedyś pianka w ogóle nie istniała w materacach 160×200. Z biegiem czasu zaczęła uzupełniać konstrukcje sprężynowe co poprawiało amortyzację materaca i sprawiało, że łóżko było wygodniejsze. Teraz pianka może być samodzielnym rdzeniem lub kilkuwarstwowym wypełnieniem materaca piankowego lub sprężynowego. W przypadku tego ostatniego kilku warstwowa pianka połączona z wypełnieniem sprężynowym tworzy rdzeń hybrydowy. Była to oczywiście swego rodzaju rewolucja w świecie materacy, która wstrząsnęła rynkiem. Materace piankowe zaczęły bardzo szybko ewoluować i  charakteryzowały się różnymi właściwościami, w zależności od rodzaju zastosowanego materiału, który lądował w ich wnętrzu. Dzięki temu użytkownik może dzisiaj personalizować swój materac i dopasowywać go do własnych potrzeb.

Dobór odpowiedniego materaca to bardzo indywidulana kwestia

Materace piankowe i sprężynowe na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym. Dotykając materac dłonią czy też siadając na nim możemy nie odczuć żadnej różnicy lub poczujemy drobne różnice, nie wpływające  w ogóle na komfort materaca. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.  Dopiero podczas porównywania obu konstrukcji na testach komfortu domowego czy tez podczas kilkuminutowego leża na materacu 120×200 w  salonie możemy zauważyć różnice w komforcie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zasadnicza różnica występuje tu na płaszczyźnie konstrukcji, która nie jest widoczna ani wyczuwalna przy pierwszym kontakcie . W obu przypadkach bezpośrednim materiałem który jest warstwą wyczuwalna podczas snu jest pianka. I ta właśnie warstwa piankowa robi całą robotę, która amortyzuje lub uelastycznia, zmiękcza lub utwardza rdzeń materaca, który w przypadku materaca sprężynowego jest wypełniony skręconym drutem a przypadku konstrukcji piankowej elastyczną pianka bazową, podstawą utwardzającą lub podtrzymującą. Innym wspólnym mianownikiem obu konstrukcji są strefy. Tak jak w przypadku materacy sprężynowanych, gdzie mamy do dyspozycji strefy twardości w skali od 3 do 9, tak samo możemy organizować strefy w materacach piankowych. A tutaj ze względu na to, że robimy to na etapie wycinania profilów wkładu piankowego możemy ustawić ilość, szerokość stref wg indywidualnego uznania, wagi czy tez wzrostu użytkownika. Bez wątpienia czymś co łączy obie konstrukcje jest ich czysty klimat, zdrowy sen i higiena. Materace sprężynowe są przewiewne i zachowują higienę dzięki wypełnieniu sprężynowego typu Pocket i Multipocket w których to każda sprężynka jest otulona przewiewną tkaniną antyalergiczną.

W przypadku materacy piankowych gwarancją oddychalności i bezpiecznego i czystego snu jest wysokoelastyczna pianka typu HR oraz pianka o podwyższonej elastyczności Flexi foam. Jej otwarto komórkowa struktura zapewnia czysty klimat i oddychalność materaca 90×200. Dodatkowym wsparcie dla złożonych konstrukcji piankowych w których łączymy kilka warstw różnego rodzaju pianek jest profilowana baza, nacinana w taki sposób by zapewnić cyrkulację wkładu piankowego. Ostatnią cechą wspólną, która może być istotna dla przyszłego użytkownika materaca jest ich cena. Tak właśnie cena w dobrym materacu sprężynowym i piankowym może być na podobnym poziomie a materac sprężynowy może być droższy od materaca piankowego i na odwrót. Rozwój komponentów piankowych i sprężynowych sprawił, że rozwinęła się nowa grupa materacy hybrydowych. Takie powiązanie sprawiło, że utworzyła się nowa potrzeba, która wyznaczyła nowy kierunek rozwoju materacy i ich właściwości. A obok tego nowego nurtu materacowego trwa ciągły pościg o uzyskanie perfekcyjnej jakości i odczucia komfortu obu konstrukcji. Nie w sposób wyróżnić którą z konstrukcji zwycięży i nada kierunek rozwoju ponieważ jakości ich wykonania, a co ważniejsze dla konsumenta, trwałość i komfort są w obu przypadkach na najwyższym poziomie.

Pianki czy sprężyny?

Jeśli chodzi o różnice wynikające z samej konstrukcji są on przejrzyste i widoczne po dłuższym rozpoznaniu aspektów technicznych obu konstrukcji oraz bezpośrednim zetknięciu z piankami czy sprężynami. Nie mają one jednak wyczuwalnego wpływu na różnice w odczucie komfortu. Nie możemy powiedzie również, że na piankach śpi się gorzej niż na sprężynach i na odwrót. Jest to kwestia dobrania odpowiednich komponentów i ułożenia ich w odpowiedniej kombinacji. Różnica jest rozpoznawalna dopiero na etapie bezpośredniego kontaktu z materacem. I tu widoczny są niewielkie różnice.

Odpowiedni stelaż

Materace piankowe mają znacznie lepszą niż w przypadku materaców sprężynowych elastyczność punktową. Najnowsze pianki z wieloma technologicznymi innowacjami pozwalają na tworzenie tak zróżnicowanych właściwości materaców, że każdy z nich odpowiada na potrzeby konkretnych osób. Materace piankowe dzięki swojej przewiewności dbają o higienę snu. Ważny jest też fakt, że pianki znakomicie dopasowują się do ułożenia ciała na materacu i indywidualnie reagują na ciężar osoby leżącej. Materace piankowe nadają się również na stelaże regulowane (czego niestety nie możemy powiedzieć o materacach sprężynowych). Dzięki takim stelażom łatwo możemy dostosować swoje łóżko do wyzwań każdego dnia. Coraz częściej przecież w łóżku czytamy, oglądamy ulubione filmy czy pracujemy na laptopie. Dzięki materacom na stelażach regulowanych mamy możliwość uniesienia i dostosowania do swoich potrzeb górnej i dolnej części materaca tak, aby zapewnić jak najlepsze i najzdrowsze podparcie ciała, w szczególności kręgosłupa, lędźwi, barków i karku. Materace piankowe 100×200 są również znacznie lżejsze od materaców sprężynowych. Ułatwia to ich transport i przenoszenie czy obracanie ich na drugą stronę lub wokół własnej osi .