Warto zacząć od tego, że słowo „pianka” ma wiele twarzy w terminologii technicznej. Nie oznacza jednego typu struktury pianki. Istnieją różne rodzaje pianek: Flexi foam, wysokoelastyczna i termoelastyczna Visco. No i w tym momencie powinno nastąpić zaskoczenie bo lateks jest również typem pianki elastycznej. Jest to materiał nieco inny niż pozostała trójka pianek. Gdy pojawił się na rynku materacy, natychmiastowo go zrewolucjonizował. Przede wszystkim dlatego, że w erze panowania materacy bonellowych było to coś nowego i znacznie lepszego niż tradycyjne sprężyny.

Niedoceniony lateks

Lateks to całkowicie naturalny materiał produkowany z odpowiednio skomponowanych mieszanek kauczuku naturalnego i syntetycznego. Jego nieocenioną zaletą jest fakt, że nadaje się idealnie dla alergików – w swojej nieregularnej, porowatej powierzchni nie gromadzi pyłów ani roztoczy. Cechy antyalergiczne ma również pianka wysokoelastyczna, ale to lateks – w przypadku wypełnienia lateksowego jest jednak wyrażony mocniej. Zatem na duży plusik dla lateksu. Dzięki tej strukturze obie pianki idealnie cyrkulują powietrze, pozostawiając czysty klimat wewnątrz materaca 80×200.

Właściwości latekstu

Lateks może pochwalić się również właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Te same właściwości odnajdziemy również w piankach poliuretanowych zawierających apretury antybakteryjne. Lateks charakteryzuje się także podwyższoną odpornością na odkształcenia. Obok pianki termoelastycznej chyba jedną z najwyższych ze względu na bardzo wysoką gęstość surowca lateksowego. Materace wykonane z masy kauczukowej są niezwykle sprężyste przez co leżąc na takim materacu 180×200 mamy wrażenie delikatnego unoszenia się nad jego powierzchnią. Lateksowy wkład posiada właściwości, które znacząco ograniczają rozwój bakterii, grzybów oraz roztoczy. Pianka zachowuje się podobnie, natomiast w jej przypadku działanie antyalergiczne bazuje raczej na utrzymywaniu dobrej wentylacji.

Mity i fakty

Niestety w ostatnich latach w wokół materacy lateksowych narodziło się sporo mitów. I tu wart przybliżyć najważniejsze z nich i złamać je od razu. Po pierwsze biorąc pod uwagę chęć zakupu materaca lateksowego nie ma większego znaczenia dla naszego indywidualnego odczucia komfortu czy będzie on syntetyczny, czy naturalny. Jeśli jesteśmy miłośnikami ekologii, powinniśmy wybrać oczywiście drugi typ. Tak samo jest w przypadku pianek. Jeśli mamy taką możliwość, bycia bliżej ekologii wybierajmy spośród pianek z biokomponentem naturalnym. Ale i w tym przypadku postawienie na ekologię nie będzie miało wpływu na komfort materaca. Mitem jest również brak oddychalność materacy lateksowych 100×200. Na przewiewność lateksu ma wpływ przede wszystkim technologia jego wytwarzania. Dlatego jeśli chcemy kupić sprawdzony lateks, zróbmy to wyłącznie w sprawdzonym sklepie i od sprawdzonego producenta.

Więc co wybrać?

Zatem jaki wybrać materac dla par a jaki dla dziecka? Czy materac lateksowy czy piankowy będzie lepszym rozwiązaniem dla osoby ciężkiej? Materac wykonany z ciężkiego i gęstego lateksu świetnie sprawdzi się u osoby z nadwagą, zaś nawet najlżejszy materac z pianki wysoko elastycznej i FlexiFoam zda egzamin w łóżeczku małego dziecka jak i w młodzieżowej ramie. Do sypialni rodziców bez wątpienia obie konstrukcje sprawdzą się idealnie. Zakładając, iż wybór padnie na któryś model Hilding możemy być pewni, że wszystkie materace 140×200 spełnią nasze oczekiwania zapewniając m.in. elastyczność punktową, czysty klimat i niesamowity komfort dla par o różnym wzroście jaki i różnym ciężarze ciała. Bez obaw możemy powiedzieć, porównując współczesne typy dostępnych materacy piankowych i lateksowych, że pianki wysokoelastyczne zaczęły mocno dorównywać lateksom pod każdym względem a momentami nawet przewyższać komfortem i trwałością niektóre pianki lateksowe. Są korzystniejsze cenowo i nie ustępują jakością piankom lateksowym. Jednak w przypadku, gdy mamy nieco większy budżet, lateks naturalny lub pianka naturalna będzie strzałem w dziesiątkę dla zdrowia naszej planety jak i również dla naszego zdrowia.