Stoisz przed wyborem materaca piankowego. Udajesz się do salonu, gdzie sprzedawca opowiada o materacach w samych superlatywach. Trudno jednak w krótkim czasie przyswoić wszystkie informacje i subiektywnie ocenić tą wiedze, szczególnie gdy jesteśmy laikami. Trudno dokonać tak ważnego wyboru na kilka najbliższych lat bazując na informacjach sprzedawcy, któremu zależy przede wszystkim na sprzedaży.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Na początku zacznijmy od zalet. Niepodważalnym atutem materacy piankowych za którym przemawia często wybór właśnie materaca piankowego jest możliwość łączenia go z stelażem regulowanym ręcznym lub elektrycznym. Bez problemów materac Rock&Roll czy też Salsa i Rumba będzie dostosować się do różnych pozycji stelaża dzięki czemu zapewni jeszcze więcej opcji komfortu. Co do ceny produktu pianowego jest z tym różnie. Ani to zaleta ani wada jeśli oczekujmy dobrego zakupu. Jakoś czyni cud a na pewno nie cena. Materace w zależności od użytkach komponentów mogę bardzo różnic się cenowo. Budżetowe materace, które są 2-3 razy tańsze niż ich konkurenci opisujący właściwości materaca w taki sam sposób na pewno nie będą dobrej jakości i zdecydowanie trzeba być bardzo ostrożnym podczas zakupu. Owszem zapłacimy za nie mało ale po roku przekonamy się dlaczego właśnie zapłaciliśmy za nie tak mało. Materac zapadnie się a jego gwarancja będzie skonstruowana w taki sposób że zanim będziemy mogli go zareklamować to już dawno nie będzie nadawał się do użytku. W ofercie producenta Hilding brak takich produktów piankowych.  Dlatego wybierając materac nie szukajmy tanich rozwiązań tylko sprawdzonych materacy u sprawdzonych producentów. Pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata, więc warto wybrać raz a dobrze. Materac dobrej jakości na pewno możemy poznać po gęstości pianki.

Dobry materac będzie ciężki, ponieważ jego struktura jest zbita i gęsta. Takim przykładem materac jest bez wątpienia materac Melody, Boogie, Modern oraz Foxtrot, które doskonale sprawdza się w domach wymagających i cięższych użytkowników. Chociaż różnią się od siebie znacząco komfortem i zastosowanymi materiałami zaspokoją potrzeby każdego, nawet najbardziej wybrednego użytkownika i zapewnią długie lata komfortowego snu.  Tak jak w przypadku ciężkich materacy mówimy, że jego waga jest jego zaletą, tak w przypadku niskiej wagi materaca możemy mówić, ze to jego wada. Materace ze słabej jakości pianki poliuretanowej będą bardzo lekkie i nie nadają się jako materace do spania a raczej jako uzupełnienie foteli i sof w tapicerstwie lub tapczanów w konstrukcjach bonellowych. Każdy materac, którego waga (gęstość pianki) jest wyższa niż 28kg/m3 może ubiegać się o miano materaca do spania. Czym wyższa waga tym większa odporność na odkształcenia trwałe. A co za tym idzie trwalsza konstrukcja na długie lata użytkowania. Przy doborze materaca piankowego łatwo można się pomylić z doborem gęstości materaca do wagi użytkownika, przez co mogą ulec szybkiemu odkształceniu – w przypadku dobrania za miękkiego materaca, albo okażą się wyjątkowo niewygodne – w przypadku za twardego materaca. Trzeba więc dobrze zapoznać się z poszczególnymi oznaczeniami i dobrać model odpowiedni do naszej wagi. Lub dokupić materac nawierzchniowy.

Różnice między materacami

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że materace piankowe w przeciwieństwie do materacy sprężynowych dostępne są w każdym niemal rozmiarze ze względu na możliwość docinania pianek na różne rozmiary i kształtowania różnych formatów.  Nawet najbardziej nietypowy wymiar łóżka bez problemów wypełni naszą przestrzeń materacem piankowym. Materace piankowe to również zdrowie i uroda. Producenci pianek prześcigają się  technologiami proponując coraz to ciekawsze wypełnienia piankowe: apretury antybakteryjne i oleje roślinne, które są znakomitym uzupełniniem jakości i higieniczności pianki. Nowoczesne pianki nie pochłaniają kurzu, przez co ograniczają rozwój bakterii i alergenów, czego nie można powiedzieć o materacach kieszeniowych.

Wady materacy piankowych

                No dobrze, to teraz przyszedł czas na wady. Nie ma na szczęście ich zbyt dużo. Na pewno zasmucą się w tym momencie osoby bardzo ciężkie ponieważ materac dla osób o wadze powyżej 130 kg powinien mieć stosunkowo wysoka gęstość pianki co niekorzystnie wpływa na cenę materaca 80×200. Jeśli gęstość będzie zbyt niska materac po jakimś czasie zniekształci się i nie będzie nadawał się do użytku. Nie oznacza to, ze osoba ciężka nie może posiadać materac piankowego. Może ale dla wielu ludzi z pewnością minusem będzie wtedy cena takiego produktu. Ta jednak jest znacząco wyższa, a modele z górnej półki oscylują w granicach kilku tysięcy złotych. Wybierając jednak taki materac mamy pewność , że kupujemy materac wysokiej jakości o wymiarach 180×200 na długie lata użytkowania.  Trzeba również mieć na uwadze, że możemy też trafić na materace wykonane z pianki niskiej jakości. Tutaj warto podkreślić kolejny raz cenę, która w  przypadku wyboru materaca ma ogromne znaczenie. Cena takiego produktu będzie atrakcyjniejsza, ale niestety elastyczność i wytrzymałość znacznie ograniczona. Wpłynie to znacząco na nasze odczucie i wrażenie jakościowe materaca 90×200. Co z kolei zniechęci do materacy piankowych a co gorsze wpłynie całościowo na nasza ocenę produktów piankowych. Starajmy się dokładnie czytać opisy, by znaleźć materac odpowiadający naszym potrzebom. Niezależnie od tego, czy wybierzemy materac piankowy, sprężynowy czy jeszcze inny, miejmy na uwadze, co o jego właściwościach i zastosowaniu mówi producent. Wtedy możemy być pewni że wybraliśmy dobry materac piankowy.