Komfort naszego wypoczynku, w tym jakość snu, nie jest zależny wyłącznie od wygodnego łóżka czy materaca, ale także innych niezbędnych dodatków, które robią sporą różnicę. Jednym z nich jest poduszka, która jest kluczowym elementem jeśli chodzi o spokojny sen, a co za tym idzie – stan naszego samopoczucia i zdrowia. Wybór odpowiedniej poduszki, jak się okazuje, nie jest jednak prostym zadaniem. Na rynku znajdziemy bowiem wiele różnego rodzaju modeli, w tym takie, które są adresowane do wąskiej grupy klientów. O czym dokładnie mowa?

Większość z nas wybierając wyposażenie wnętrza, w tym komfortowe miejsce do spania, skupia się wyłącznie na optymalnym materacu, ewentualnie zabezpieczającym go pokrowcu, stabilnym łóżku, a niestety zapominamy o tak ważnej rzeczy, jak dobrze dobrana poduszka. Tymczasem to właśnie ten element jest jednym z kluczowych, jeśli chcemy przespać noc, a rano obudzić się bez bólu i w pełni wypoczęci.

Poduszka a jakość snu

Niemal każdy z nas spędza w swoim łóżku przynajmniej jedną trzecią życia. Przygotowanie optymalnego miejsca do spania to nie tylko zadbanie o to, co nas otacza, przewietrzenie pokoju, dostosowanie temperatury, ale także zaopatrzenie się w niezbędne i świetne jakościowo elementy takie jak właśnie poduszki. Dla większości osób poduszka jest czymś oczywistym, na co dzień nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak ważne spełnia funkcje i w jaki sposób może wpływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie. W poniższym tekście odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wyboru i rodzajów poduszek.

Poduszka – garść informacji

Czy istnieje jedna idealna poduszka, którą można polecić? Niestety nie. Każdy z nas ma bowiem inną budowę ciała, różne nawyki jeśli chodzi o pozycję, w jakiej śpi, a także preferencje zdrowotne. Nie bez znaczenia jest także to, z czego dokładnie zrobiona jest dana poduszka, jaki jest jej stopień twardości itp. Tak naprawdę więc poduszkę powinno dobierać się nie według jakichś sztywno określonych zasad, ale przede wszystkim zgodnie z własnymi odczuciami. Nie oznacza to jednak, że nie warto zdobyć więcej wiedzy na ten temat i dokładniej zgłębić to, jakie poduszki oferują producenci. Jeśli już nigdy po przebudzeniu się nie chcemy skarżyć się na ból pleców czy karku powinniśmy jak najszybciej poszukać optymalnej poduszki!

Jaki rozmiar i kształt poduszki wybrać?

Poduszki są tak naprawdę bardzo autonomicznym produktem, co oznacza, że nie musimy dobierać ich stosownie do materaca, pościeli czy innego elementu, lecz wyłącznie zgodnie z własnymi potrzebami. Najważniejszą kwestią jest zawsze kształt oraz rozmiar poduszki. Jeśli chodzi o wymiary to nie ma tutaj jednej regułu. Standardowe poduszki mają wielkość około 50 na 50 centymetrów, ale tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb. Osobom, które mają problem z zaśnięciem lub kręcą się w nocy poleca się zakup większej poduszki. Dla naszego zdrowia o wiele korzystniejsza jest jednak mniejsza, ale dobrze dobrana poduszka, ponieważ zapewnia ona większą stabilizację. Jeśli chodzi natomiast o kształt poduszek, mamy tutaj spore możliwości wyboru. Zwykła poduszka ma zazwyczaj kwadratowy lub prostokątny kształt, ale już między innymi  poduszka profilowana czy poduszka ortopedyczna charakteryzuje się o wiele bardziej specyficznym wyglądem, który ma oczywiście związek z jej zastosowaniem.

Czy wypełnienie poduszki jest ważne?

Równie ważne jak rozmiar oraz kształt poduszki jest to, czym została ona wypełniona. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które cierpią na różnego rodzaju choroby zatok, alergię czy astmę. Specjalnie dla nich stworzona jest poduszka antyalergiczna, która posiada specjalne właściwości korzystne dla zdrowia użytkownika. Przy większości modeli poduszki dla alergików wypełnione są specjalną lateksową lub wysokoelastyczną pianką, która hamuje roztocza i inne drobnoustroje. Tego typu wypełnienie mają zazwyczaj także poduszki dla dzieci, które warto wyposażyć także w dodatkowy pokrowiec, który chroni przez uszkodzeniami, zabrudzeniami, ale także kurzem, bakteriami i wirusami. Niektóre poduszki stworzone są z pianki termoelastycznej, która reaguje nie tylko na siłę nacisku, ale przede wszystkim dopiero w momencie, gdy do jej wnętrza dostanie się ciepło z ciała osoby leżącej. Takie właściwości ma na przykład poduszka rehabilitacyjna, którą powinny stosować osoby mające kłopoty z bólem pleców, karku czy głowy.

Poduszka sensomotoryczna – co to jest i dla kogo?

Osobną kategorię stanowią poduszki sensomotoryczne, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Najkrócej pisząc, jest to innowacyjny przyrząd do siedzenia oraz ćwiczeń, który sprawdza się przede wszystkim u osób prowadzących siedzący tryb życia. Poduszkę tego typu można stosować w szczególności podczas wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Poduszka sensomotoryczna wypełniona jest powietrzem i stanowi bezpieczny produkt nawet dla osób cierpiących na alergię. Idealnie dostosowuje się do ciała użytkownika, zapewniając prawidłową postawę ciała. Bardzo często z tego produktu korzystają osoby, które przechodzą rehabilitację lub mają problemy z kręgosłupem.

Typ poduszki a pozycja snu

Jak już wspomniano, można wyróżnić bardziej lub mniej standardowe poduszki. Każdy z rodzajów odpowiada nieco innym potrzebom. Przy wyborze warto kierować się także tym, w jakiej pozycji zazwyczaj śpimy. Okazuje się bowiem, że ma to kluczowe znaczenie dla naszej wygody, ale i zdrowia. Jeśli na przykład śpimy na plecach najlepsza będzie poduszka średniej wysokości i twardości, jeśli na brzuchu – wybierzmy bardziej płaską i stosunkowo miękką poduszkę. Twarde i wysokie poduszki zalecane są z kolei osobom, które śpią zazwyczaj na boku. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub pytania warto rozwiać je jeszcze przed wyborem poduszki, a w razie problemów zdrowotnych można zapytać o opinię swojego lekarza lub fizjoterapeutę.

Jakie są zalety dobrania odpowiedniej poduszki?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że dobrze dobrana i wygodna poduszka pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli do tej pory nie zwracaliśmy uwagi na to, na jakiej poduszce śpimy i kupimy nową, odpowiadającą naszym preferencjom, już po pierwszej nocy powinniśmy poczuć różnicę, nie mówiąc już o długoterminowych korzyściach. Mowa nie tylko o minimalizowaniu ryzyka bólu karku czy kręgosłupa, ale także niwelowaniu skutków innych chorób takich jak choćby wspomniana już alergia. Dla wielu osób, w tym przechodzących rehabilitację lub mogących spać wyłącznie w jednej i tej samej pozycji, wygodna i optymalnie dopasowana poduszka będzie strzałem w dziesiątkę. Nie ma więc co czekać na lepszy moment i już dziś zakupić dla siebie poduszkę, która zmieni nasze życie.

Polecane poduszki z oferty Hildinga

Jeśli chcemy być pewni, że dokonamy właściwego zakupu, wybierzmy produkty zaufanych marek takich jak między innymi Hilding. Firma ta oferuje spory wybór różnego rodzaju produktów, w tym właśnie komfortowych poduszek. Wśród nowości w tym obszarze znajdziemy przede wszystkim poduszki Hilding Visco Green oraz  Hilding Antistress Carbon. Pierwsza z nich wykonana jest ekstraktów z oleju roślinnego, a wbudowana pianka reaguje na temperaturę ciała osoby leżącej i tworzy optymalne podparcie pod głowę, idealnie dopasowując się do krzywizny karku. Druga natomiast wykonana jest z włókna węglowego zwanego potocznie carbonem i elementów specjalnej pianki Visco. Modele Hilding Visco Balance, Hilding Visco Prime oraz Hilding Visco Standard wykonane są z kolei z pianki termoelastycznej, dzięki czemu użytkownik zyskuje najwyższy komfort snu oraz odpoczynku. Poduszki te idealnie dopasowują się do ruchów i ułożenia głowy, a dzięki swojej sprężystości są bardzo uniwersalne. Jak więc widzimy, oferta marki Hilding jest na tyle szeroka, że z pewnością każdy klient znajdzie rozwiązanie dla siebie. Warto zapoznać się z nią jeszcze bliżej i ruszyć na zakupy!