Rozglądając się za materacem dla siebie często napotykamy wiele nazw, których znaczenia nie znamy. Jedną z nich jest Pocket Plus – co to oznacza? Czym charakteryzuje się tego typu materac do spania? Czy będzie to dobry wybór dla Ciebie?

Materac Pocket Plus – co to za typ materaca sprężynowego?

Materace Pocket Plus zaliczane są do materaców sprężynowych wysokiej jakości. Ich rdzeń stanowi wkład sprężynowy, który – podobnie jak ma to miejsce w materacach kieszeniowych – składa się ze sprężyn zamkniętych w swoich tkaninowych kieszonkach. Pocket Plus tym różni się jednak od innych materacy, że sprężyny tworzące jego rdzeń mają aż 15 centymetrów długości – co znacznie przewyższa inne wkłady sprężynowe. Z tego też względu materace omawianego typu są stosunkowo wysokie – przykładowo, flagowy model Hilding Lambada Pocket Plus ma 25 centymetrów wysokości.

Jakie są inne rodzaje materacy sprężynowych?

Materace sprężynowe to najstarszy rodzaj materaców – zostały wynalezione kilka wieków temu i stanowiły królewskie podłoże do spania. Oczywiście dzisiejsze materace sprężynowe znacząco różnią się od tych pierwszych modeli, jednak generalna budowa nie uległa zmianie: rdzeń materacy sprężynowych, jak sama nazwa wskazuje, stanowią zwinięte odpowiednio druty. Dzięki ich obecności możliwe jest uzyskanie wrażenia niebywałej sprężystości, przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niewielkiej wysokości materaca. Obecnie, gdy znane są różnego rodzaju piany, nie ma to aż tak wielkiego znaczenia – jednak 200 lat temu, gdy nie znano materiałów sztucznych, uzyskanie miękkiego i wygodnego podłoża wymagało użycia bardzo dużej ilości puchu. Materac z niego wykonany był nie tylko bardzo wysoki, ale oprócz tego niebywale ciężki.

Najbardziej zbliżone budową do tych pierwszych materacy sprężynowych są tzw. materace bonellowe – stosowane do dzisiaj. Rdzeń takiego materaca stanowią duże sprężyny, które stykają się ze sobą i są połączone stalowym drutem. Takie materace nie są polecane jako codzienne podłoże do spania, ponieważ mają stosunkowo niewielką elastyczność punktową, dodatkowo szybko się odkształcają i często wydają charakterystyczny dźwięk, powodowany ocieraniem się sprężyn o siebie.

Kolejnym rodzajem materacy sprężynowych są materace kieszeniowe. Ich innowacyjność polega na tym, że każda ze sprężyn tworzących rdzeń materaca, zamknięta jest w materiałowej kieszonce, przez co nie styka się z sąsiednią. W zależności od modelu materaca, kieszenie te mogą być dodatkowo wyłożone pianką, przedłużającą trwałość materaca, zwiększającą cyrkulację powietrza i poprawiającą komfort użytkowania.

Trzecim typem materacy sprężynowych są materace Multipocket. To zaawansowane materace kieszeniowe, w których znacząco zwiększona jest gęstość rozmieszczenia drobnych sprężyn. Cechami charakterystycznymi takich materacy jest wysoka elastyczność punktowa, świetne podparcie kręgosłupa i ciała na całej jego długości. Materace Multipocket wiodących marek, takich jak Hilding, posiadają dodatkowo strefy twardości, które zwiększają dopasowanie podłoża do ciała leżącej osoby.

Materac Pocket Plus, jak już wspomniano, to unowocześniona wersja materaca kieszeniowego, wyróżniająca się bardzo długimi sprężynami. Tego typu materace wyposażone są w dodatkowe blaty pianowe, o których powiemy więcej w dalszej części artykułu.

Ostatnim typem podłoży, które można zaliczyć do materaców sprężynowych, są materace hybrydowe. Łączą one w sobie cechy materaca sprężynowego i pianowego – ich rdzeń stanowią sprężyny, obłożone grubymi blatami wysokiej jakości pian. Świetnym przykładem takiego rozwiązania jest Hilding Dance, przygotowany z myślą o najbardziej wymagających osobach.

Jakie materace Pocket Plus ma w swojej ofercie Hilding?

Marka Hilding to wiodący producent najwyższej jakości podłoży do spania. Każdy model marki został opracowany przez zespół specjalistów do snu, w tym również ortopedów i fizjoterapeutów. Dzięki ich doświadczeniu i wiedzy, możliwe jest stworzenie materaców doskonale odpowiadających na potrzeby osób o różnych typach budowy, cierpiących z powodu dolegliwości bólowych na tle napięciowym, jak również obłożnie chorych. Warto wiedzieć, że niektóre z modeli Hilding posiadają status wyrobów medycznych – oznacza to, że są rekomendowane jako wyposażenie łóżek szpitalnych oraz pomoc rehabilitacyjna dla osób borykających się z trudnościami motorycznymi (np. po operacjach, seniorów itp.).

Jeśli chodzi o materace Pocket Plus, Hilding posiada aktualnie w swojej ofercie dwa modele: są nimi wspomniany Hilding Lambada i Hilding Dance. Przyjrzyjmy się właściwościom każdego z nich.

Hilding Lambada to innowacyjny materac, którego powierzchnia została tak ukształtowana, aby stworzyć 7 stref twardości. Składają się na nią drobne sprężynki Pocket Plus o wysokości 15 centymetrów. Nadają one materacowi sprężystości i zadziwiającej elastyczności. Osoba leżąca na materacu ma mocno podparte ciało na całej długości, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich jego krzywizn. Inżynierowie Hilding do systemu Pocket Plus dodali również dwa blaty: piany wysokoelastycznej i oddychającego lateksu. Ważnym dodatkiem jest również włókno kokosowe, zwiększające twardość materaca. Dzięki zastosowaniu tych wszystkich materiałów powstał produkt odznaczający się wieloletnią trwałością (co poświadcza 15-letnia gwarancja), komfortem użytkowania i uniwersalnością

Hilding Dance to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli ze wszystkich produktów oferowanych przez markę. To materac hybrydowy łączący w sobie wszystkie najlepsze osiągnięcia technologiczne: sprężyny Pocket Plus, wysokoelastycznej pianki HR, chłodzącej piany FloFom i piany FlexiFoam. Istotnym dodatkiem jest również pokrowiec o właściwościach antyalergicznych, który może być prany aż w 60 stopniach.

Jaki jest koszt materaca Pocket Plus?

Materace Pocket Plus nie należą do najtańszych modeli na rynku: za pojedynczy materac Lambada zapłacimy ok. 1600 złotych, a za Hilding Dance – 2200 złotych. Materac 160×200 będzie nas kosztował odpowiednio 2500 złotych i 3600 złotych.

Materac Pocket Plus kontra Multipocket – najważniejsze różnice

Podstawową różnicą, która dzieli materac Multi Pocket od Pocket Plus, jest wysokość sprężyn. Sprężyny multipocket mają wysokość ok. 10 centymetrów, podczas gdy Pocket Plus są o połowę wyższe. To wpływa na sprężystość i elastyczność materaca.

Materace Multipocket są jednak odrobinę bardziej miękkie i „otulające” w stosunku do Pocket Plus, które daje wrażenie stabilniejszego podparcia. To jednak parametr dość zmienny i zależy również od tego, czy zastosowane zostały dodatkowe warstwy piany termoelastycznej (jak ma to np. miejsce w Hilding Dance).

Dla kogo zostały stworzone materace Pocket Plus?

Materace Pocket Plus to świetny wybór dla każdej osoby, która szuka komfortowego podłoża do spania dającego stabilne podparcie i o wysokiej elastyczności. Ze względu na swoją budowę, materace Pocket Plus świetnie sprawdzają się w sypialni par o dużej różnicy wagowej, jak również seniorów, mających problemy ze wstawaniem z nazbyt miękkiego podłoża. Ruch śpiącego partnera jest niewyczuwalny przez drugą osobę, a zmiana pozycji na tych podłożach nie sprawia najmniejszego problemu.

Materace Pocket Plus to dobre rozwiązanie również dla tych osób, które szukają alternatyw dla materaców w całości wykonanych z „leniwych” pian termoelastycznych. W przeciwieństwie do materacy pianowych, sprężynowe podłoża szybko dostosowują się do leżącej na nich osoby i równie szybko odzyskują swój pierwotny kształt po ustaniu nacisku. Z tego też względu polecane są dla osób cierpiących z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Lambada Pocket Plus będzie dobrym wyborem dla tych osób, które cenią twardsze podłoża – zagwarantuje im to zastosowanie maty kokosowej. Z kolei Hilding Dance jest materacem całorocznym, który dzięki zastosowaniu różnych pian (w tym chłodzącej) daje możliwość wypróbowania dwóch rodzajów twardości.

Jak wszystkie wysokiej klasy materace, również i Pocket Plus są doskonale wentylowane i bezpieczne nawet dla alergików. Sprzedawane z kilkunastoletnią gwarancją, z pewnością posłużą przez długie lata.