Obecnie nic nie przymusza nas do wydawania olbrzymich kwot pieniężnych na bardzo drogie materace. Naturalnie cena zawsze jest powiązana z jakością produktu, lecz dziś dobry i tani materac jest dostępny dla każdego. Dzieje się tak z powodu niedawnej, małej rewolucji na rynku, którą było wkroczenie szwedzkiej firmy Hilding do Polski. Ten legendarny już producent oferuje wiele modeli naprawdę dobrych i niedrogich materacy.

Tani materac – poznaj tajniki jego budowy

Jeszcze słówko o Hilding. Firma zaopatrza w materace najwyższej jakości praktycznie cały świat od niemalże stu lat. Posiada własne ośrodki badawcze i reprezentuje wszystko, co najlepsze w tzw. „skandynawskim stylu spania”. Niech to wystarczy za rekomendacje.

Czy tanie materace różnią się budową od swoich droższych odpowiedników? Nie, nie w przypadku Hilding – producent nawet najtańsze swoje materace wytwarza zgodnie ze sztuką projektowania tych przedmiotów użytkowych i zawsze dba o doskonałe dopracowanie każdego drobiazgu.

Tani materac 120×190 w swojej konstrukcji zależy od typu, bowiem – najogólniej – wyróżniamy materace: sprężynowe, piankowe i hybrydowe. Te trzy główne typy są podstawowe. I tak: materac sprężynowy będzie występował jako kieszeniowy lub materac multipocket. Pierwszy z nich sprężyny posiada jako umieszczone we wnękach kieszeni, dzięki czemu każda z nich pracuje autonomicznie. Multipocket oznacza zaś materac sprężynowy, w którym zastosowano technologię mikrosprężyn o dużym zagęszczeniu ich liczby, zatem nacisk punktowy na powierzchni jest znacznie poprawiony. Oba rozwiązania wydatnie wpływają na komfort snu.

Tanim materacem może być też materac piankowy – tu skomplikowanie budowy jest chyba nieco większe, ponieważ wkład może zawierać różnego rodzaju pianki (proponujemy sprawdzić w tym zakresie materac visco 120×190 – visco to pianka powstała w pracach NASA nad najlepszym miejscem do spania dla członków załóg stacji kosmicznych), np. pianki termoelastyczne, lateksowe, HR i inne. Przy czym warstwy są układane w zależności od modelu, niekiedy jest ich więcej, kiedy indziej mniej, lecz prawie wszystkie nowoczesne materace piankowe zawierają w swojej budowie połączenie kilku rodzajów pianek. W przypadku tanich materacy Hilding wkłady piankowe są najwyższej jakości i nawet mało kosztowne modele posiadają często gwarancję aż 15 lat.

Pozostaje jeszcze grupa materacy hybrydowych. W tej klasie technologie materacy sprężynowych i piankowych zostały połączone. Zwykle w hybrydowych konstrukcjach sprężyny kieszeniowe stanowią dolną warstwę materaca, nad którą nadbudowuje się warstwa piankowa. To rozwiązanie jest uważane za najbardziej korzystne dla zdrowego snu i dbałości o sylwetkę (kręgosłup), ale choć zwykle hybrydy są nieco droższe, to zdarzają się jednak modele hybrydowe, które możemy uznać za materace tanie (np. tani materac hybrydowy 120×190 możemy spotkać w cenie nie przekraczającej 1000 zł – tu znów Hilding oferuje najwięcej).

Które rozmiary tanich materacy cieszą się największym powodzeniem wśród kupujących?

Jaki rozmiar taniego materaca wybrać? Główną daną tego pytania jest: czy materac ma służyć jednej osobie, czy też będą z niego korzystać dwie osoby równocześnie? Tak się składa, że tani materac 120×190 (tym rozmiarem zajmujemy się głównie w naszym artykule) stanowi graniczny rozmiar. Będzie on stanowił rozległą i wygodną przestrzeń dla jednej osoby, lecz zmieści też parę sypiającą razem. Mniejsze szerokości są przeznaczone wyłącznie dla śpiących w pojedynkę (wtedy zwykle wybierany jest rozmiar 100×190), większe natomiast (dochodzące do 200 cm szerokości) stanowią już przestronne miejsca snu dla dwojga.

Dla kogo wskazany jest wybór taniego materaca?

Naturalnie, cena ma znaczenie. Chcemy przecież mieć materac dbający o nasze zdrowie i dobry sen, ale nie chcemy jednocześnie przepłacać. Powtórzmy więc na zakończenie to, od czego rozpoczęliśmy. Otóż jeżeli będziemy w naszym wyborze materaca trzymać się sprawdzonych producentów – Hilding jest przez nas tak bardzo eksponowany, gdyż po prostu wiedzie prym na rynku materacy – to nawet niedrogi, tani materac okaże się znakomitym wyborem.

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl