Przekonaj się, czy taki rozmiar materaca jest tym idealnym do Twojej sypialni.

 Jak zbudowany jest materac sprężynowy?

Materac sprężynowy to materac, który na samym spodzie posiada sprężyny nadające mu bardzo dużą wytrzymałość i elastyczność. W najnowocześniejszych materacach sprężynowych każda ze sprężyn jest zamknięta w tak zwanych kieszeniach. Dzięki temu materac jest wytrzymały i nie przenosi drgań. Takie nowoczesne i trwałe materace sprężynowe to materace kieszeniowe lub multipocket. W materacach multipocket kieszenie są węższe niż w kieszeniowych, co pozwala umieścić w nich więcej sprężyn.
To jeszcze bardziej zwiększa wytrzymałość materaca. Materace sprężynowe kieszeniowe i multipocket na górze mają najczęściej jeszcze warstwę pianki poliuretanowej, termoelastycznej lub wysokoelastycznej. W materacu Hilding Step umieszczono na przykład piankę FlexiFoam. Dodatkowo ma on aż siedem stref twardości, dzięki czemu ciało jest podpierane z odpowiednim naciskiem we wszystkich jego punktach. Materace sprężynowe to idealny wybór dla partnerów, osób o wyższej wadze ciała albo poszukujących bardzo wytrzymałego materaca, który nie odkształci się nawet po latach.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar materacy sprężynowych?

Jaki rozmiar materaca sprężynowego wybrać? Wszystko zależy od tego, czy śpisz z parterem lub partnerką i Twoich nawyków nocnych. Osoby, które śpią w pojedynkę i nie zmieniają często pozycji w ciągu nocy mogą zdecydować się na materac o wymiarach 90×200 cm, przy czym 90 to szerokość materaca. Osoby o większych sylwetkach lub często przewracające się z boku na bok podczas snu powinny wybrać większy materac, na przykład o szerokości 120 cm. Z kolei materac sprężynowy 160×200 cm będzie idealnym wyborem dla partnerów, którzy cenią sobie niezwykle komfortowy sen. Przy takich wymiarach materaca możesz spokojnie zmieniać pozycję w ciągu nocy bez obaw, że przeszkodzisz partnerowi w wypoczynku. Partnerzy o wzroście niższym niż 175 cm, którzy mają niewielką sypialnię oraz chcą zaoszczędzić w niej jak najwięcej miejsca, powinni wybrać materac sprężynowy 160×190 cm. Materace sprężynowe 160×190 cm są też idealnym wyborem dla partnerów o nieco szerszych sylwetkach. W takim rozmiarze kupisz nie tylko klasyczny materac sprężynowy, ale też na przykład materac nawierzchniowy 160×90 cm.

O czym pamiętać przed zakupem materaca sprężynowego?

Zastanawiasz się, jaki materac sprężynowy najlepiej wybrać? Oprócz doboru odpowiedniego rozmiaru oraz typu materaca, jest jeszcze kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z nich jest twardość. Najbardziej uniwersalny, zwłaszcza dla partnerów, jest materac o średnim stopniu twardości. Partnerzy o większych sylwetkach powinni jednak pomyśleć o materacu o wysokim stopniu twardości, na przykład H4. Dla partnerów, którzy preferują natomiast dwa różne stopnie twardości, idealną opcją jest materac z dwoma różnymi twardościami po obu jego połowach lub z dwóch stron materaca, co pozwoli lepiej dopasować go do upodobań obu partnerów. Takim materacem jest na przykład Hilding Fandango

Zwróć też uwagę na dodatek pianek w materacu. Większość materacy sprężynowych ma dodatek pianki poliuretanowej. Większy komfort zapewni Ci jednak dodatek pianki termoelastycznej, zwłaszcza, jeśli masz problemy z kręgosłupem. Taki materac może być jednak trochę droższy. Gdy masz częste uderzenia gorąca w nocy, pomyśl za to o materacu wzmacnianym pianką wysokoelastyczną. Jeśli jesteś alergikiem, wszystkie elementy materaca powinny być też antyalergiczne oraz posiadać odpowiednie, potwierdzające to certyfikaty. Jeśli natomiast zależy Ci na długotrwałej inwestycji, wybierz materac z jak najdłuższą gwarancją,
na przykład piętnastoletnią.

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl