O tym, że zdrowy sen uzależniony jest w dużej mierze od tego, na czym śpimy, nikogo nie trzeba już chyba przekonywać. A jak dobrać tej najlepszy, najbardziej dopasowany do nas materac? Na co zwrócić uwagę, przy zakupie materaca sprężynowego?

Współczesne materace sprężynowe to połączenie tradycyjnych sprężyn z innowacyjną konstrukcją w nowoczesnym opakowaniu z pianki. Mogą być dłuższe i krótsze, szersze lub węższe, bardziej miękkie lub twardsze. Do tego różnią się zastosowanymi materiałami, które dopasowane są do potrzeb osób starszych, cięższych, alergików czy młodzieży albo par. Jak nie zgubić się w tej szerokiej ofercie i kiedy warto wybrać konkretny model materaca?

Dla kogo przeznaczony jest materac sprężynowy

Wybierając materac sprężynowy, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość jego wykonania. To gwarancja, że materac posłuży nam na lata i nie wyrządzi krzywdy naszemu kręgosłupowi. Dlatego warto zwrócić uwagę na ofertę znanych firm, które dbają o wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i zastosowanie najlepszych materiałów. Na przykład materace Hilding, Galaxy czy Sleepmed, produkowane przez lidera tej branży, firmę Hilding Anders, należącego do światowej czołówki pod względem jakości oraz zastosowanych technologii, są zawsze dokładnie opisane pod kątem składu, a producent udziela na nie minimum kilkuletniej gwarancji. Szeroką ofertę firmy Hilding można znaleźć m.in. na portalu sennamaterace.pl.

A dla kogo przeznaczone są materace sprężynowe? Na tak postawione pytanie należałoby odpowiedzieć – dla wszystkich. Jednak część osób powinna szczególnie zwrócić uwagę na materac, który jest miejscem odpoczynku przez jedną trzecią naszego życia.

Materace tego typu produkowane są na sprężynie bonnelowej, kieszeniowej, sprężynie typu Multipocket oraz innowacyjnej sprężynie InterActive. Wyróżniamy wśród nich materace: kieszeniowe, multipocket oraz Pocket Plus.

Materace kieszeniowe mają tę zaletę, że każda sprężynka wkładu pracuje niezależnie i umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszonce. Polecane są szczególnie osobom, które preferują twardsze podłoże, a także seniorom, osobom z problemami kręgosłupa oraz o zwiększonej wadze Popularnością cieszy się tu np. Hilding Pasodoble, który zapewnia solidne wsparcie każdej partii ciała. Wybrać go mogą również alergicy, a to ze względu na łatwość zdejmowania i prania pokrowca Velvet lub Tencel o właściwościach antyalergicznych. Warto podkreślić, że Pasodoble wspiera profilaktykę wad postawy, co potwierdziło szereg restrykcyjnych testów i badań, dzięki którym materac uzyskał status wyrobu medycznego.

Idealnym materacem dla par, opartym na bazie sprężyn Multipocket, jest Hilding Flamenco. W porównaniu do materacy kieszeniowych, ma dwukrotnie więcej sprężyn pracujących osobno i zapewniających większą elastyczność punktową. Sprężynki mają różną twardość, dzięki czemu tworzą 7 zróżnicowanych stref twardości. Właśnie dlatego Hilding Flamenco polecany jest szczególnie parom, nawet tym z dużą różnicą wagową.

Osoby aktywne docenią nowoczesny materac Hilding Dance, zbudowany z 7-strefowego systemu drobnych sprężynek Pocket Plus o wysokości aż 15 cm. Pozwalają one uzyskać najbardziej optymalną sprężystość, bardzo wysoką elastyczność punktową oraz doskonałe wsparcie. Materac każdorazowo reaguje na zmianę ułożenia ciała i dostosowuje swój kształt do kręgosłupa, pozwalając na dogłębną regenerację wszystkich mięśni. Jest to także świetne rozwiązanie dla par z dużą różnicą wagową.

Jednak materace sprężynowe, ze względu na komfort i różnorodność modeli, są odpowiednie dla każdej użytkownika, nawet najbardziej wymagającego. Szeroki wybór rozmiarów, pozwala na dopasowanie ich do naszych potrzeb.

Jakie rozmiary materacy sprężynowych znajdziemy w ofercie sklepów?

Obecnie w sklepach znajdziemy wiele rozmiarów materacy, zarówno pod kątem długości, jak i szerokości. Dzięki temu znajdziemy idealny materac do wielkiej sypialni, jak i wąskiego pokoju w mieszkaniu. Jaki rozmiar materaca sprężynowego jest najlepszy? Standardowa ich długość wynosi zazwyczaj 200 cm, ale możemy znaleźć także materace o długości 180 czy 190 cm, które świetnie sprawdzą się dla nastolatka lub w pokoju o małej powierzchni.

Szerokość materaca sprężynowego możemy dobrać jeszcze bardziej precyzyjnie. W sklepach znajdziemy już takie, o szerokości 70 cm, aczkolwiek zalecana minimalna szerokość zapewniająca wygodę osobie dorosłej to 90 cm. Natomiast materac sprężynowy 100×190 cm lub 100×200 jest odpowiedni dla osoby o nieco większej masie ciała. Materace sprężynowe 100×190 sprawdzą się też w przypadku osób o szczupłej budowie ciała, które często zmieniają w nocy pozycję.

Dla par producenci przygotowali materace w rozmiarach od 140 cm szerokości, ale i w tym przypadku zalecana jest szerokość 160, 180, a nawet 200 cm. Udowodniono, że im szerszy jest materac, tym większy jest komfort snu.

Komfort naszego snu możemy jeszcze bardziej wzmocnić, wybierając materac nawierzchniowy 100×190 (dostępny jest także w innych rozmiarach). Wyrównuje on powierzchnię spania oraz stanowi dodatkową ochronę materaca głównego.

Jakie zalety posiada materac sprężynowy?

Zalet współczesnych materacy sprężynowych jest wiele, spróbujmy wymienić jednak te najważniejsze.

  • Idealne podparcie dla kręgosłupa – innowacyjny system sprężyn pozwala utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji, nawet przy większej masie ciała.
  • 7 stref twardości – sprężyny o zróżnicowanym stopniu twardości tworzą strefy, dostosowane do potrzeb poszczególnych partii ciała, niwelując tym samym bóle kręgosłupa.
  • Wysoka elastyczność punktowa – sprężyny pracują niezależnie od siebie, dzięki czemu materac ugina się tylko dokładnie w tym punkcie, w którym występuje nacisk, a osoba z którą śpimy, nie odczuwa naszych ruchów.
  • Trwałość – dobrej jakości sprężyny długo zachowują swój kształt, są odporne na uszkodzenia i odkształcenia, a zastosowana w nich pianka długo zachowuje swoje właściwości.

Dzięki tym cechom, możemy wybrać materac sprężynowy dostosowany do naszych potrzeb, którym cieszyć się będziemy przez wiele lat.

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl