Który będzie najlepszy – kieszeniowy, piankowy, a może hybrydowy? Sprawdź, jak dopasować dla siebie idealny materac.

Dlaczego warto spać na dobrze dobranym materacu?

Sen jest dla Twojego organizmu tak samo ważny jak zdrowe odżywianie – ma wpływ na to, jak funkcjonuje. To właśnie w trakcie tych ośmiu godzin Twoje mięśnie oraz mózg mają czas, żeby się zregenerować. Niedobór snu może powodować problemy z koncentracją, obniżenie nastroju, ciągłe przemęczenie, nawet zaburzenia hormonalne. A na to, jak śpisz, ma wpływ właśnie materac.

Dobry materac równomiernie podpiera Twój kręgosłup na każdym odcinku i relaksuje mięśnie. Nieodpowiednio dopasowany może powodować bóle pleców, karku, szyi, głowy, napięcia mięśni, drętwienie rąk i nóg, a nawet sprzyjać bezsenności. Właśnie dlatego musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki materac wybrać do swojego łóżka? Pomożemy Ci to zrobić dzięki kilku prostym wskazówkom.

Materac twardy czy miękki – jak dobrać twardość materaca (h1, h2, h3, h4)

Jak wybrać materac w oparciu o jego twardość? Być może zdarzyło Ci się usłyszeć w przeszłości, że należy spać na jak najtwardszym materacu, jak Japończycy.

To mit. Dobry materac może być też miękki. Twardszy materac jest wskazany tylko u niemowlaków i dzieci. Ponieważ ich kręgosłup cały czas się rozwija, potrzebują mocniejszego wsparcia, aby zapobiec powstaniu u nich wad postawy. Twardsze materace zaleca się też osobom o wadze powyżej 100 kg.

Natomiast w każdym innym przypadku na twardość materaca powinny mieć wpływ tylko Twoje preferencje. To, czy lubisz zapadać się na miękkim łóżku, czy wolisz, gdy materac subtelnie uciska Twoje ciało. Twardość materaca określa się parametrami między h1 a h4. H1 to bardzo miękki materac. H2 i H3 to średnie stopnie twardości, a H4 to już bardzo twardy materac. Oznaczeń twardości nie mają natomiast często naturalne materace, na przykład kokosowe, które z natury są bardzo twarde. Jeśli kupujesz materac dla dwojga, najlepsze materace to te o średnim stopniu twardości.

Rodzaje materacy

Polski producent materacy - MATSEN

Już wiesz, jak wybrać materac w oparciu o jego twardość i dlaczego jego odpowiednie dopasowanie jest tak bardzo ważne.
Istotny jest również typ materaca,
a dokładnie materiał, z jakiego jest on zrobiony. Sprawdź jaki materac wybrać,
żeby dopasować go odpowiednio do potrzeb swojego kręgosłupa.

1. Materace piankowe
Materace piankowe są bardzo popularne i uważane za super nowoczesne. Mogą być wykonane z pianki lateksowej, poliuretanowej, w tym wysokoelastycznej oraz termoelastycznej.

 • Materace piankowe lateksowe są uznawane za antybakteryjne. Budowa tej pianki zapewnia bardzo dobrą wentylację i w tym materiale trudniej rozwijają się bakterie. Ponadto lateks, zwłaszcza syntetyczny, jest materiałem, który bardzo rzadko uczula. Dlatego ten typ pianki jest często stosowany w materacach dla dzieci, na przykład w materacu Safety Smyk. Ten model został dodatkowo utwardzony tak, żeby chronić materac przed przemoczeniem. Dołączony do niego pokrowiec jest też wodoodporny.
 • Materace piankowe z pianki termoelastycznej to przeważnie najdroższe, ale też najbardziej zaawansowane materace piankowe.
  Pod wpływem nacisku i ciepła ciała dopasowują się do kręgosłupa i podpierają całe ciało z różnym naciskiem. Ten rodzaj materacy jest niezwykle komfortowy. To też najlepsze materace dla osób z problemami z kręgosłupem albo tych, które marzną
  w nocy, bo pianka delikatnie podnosi temperaturę ciała.
  Model Hilding Salsa ma aż siedem stref twardości, idealnie podpierających kręgosłup. Zmniejsza dzięki temu napięcie mięśni, a nawet ma działanie przeciwodleżynowe, potwierdzone certyfikatem medycznym.
 • Materac z pianki poliuretanowej to najprostszy i często najtańszy typ materaca. Dobrze podpiera kręgosłup,
  ale może być mniej trwały od materacy wykonanych z bardziej nowoczesnych pianek. Bardziej zaawansowaną technologicznie formą pianki poliuretanowej jest pianka wysokoelastyczna. Materac z niej wykonany to już tak naprawdę bardzo dobry materac. Pianka pod naciskiem ciała idealnie dopasowuje się do jego kształtu. To dobry wybór dla Ciebie, jeśli chcesz najbardziej luksusowego materaca, ale pianka termoelastyczna za bardzo rozgrzewa Twoją skórę w nocy.

2. Materace sprężynowe
Materace sprężynowe mogą być bonellowe, kieszeniowe oraz multipocket. Jaki materac wybrać najlepiej?

 • Materace bonellowe to najprostsze typy materacy sprężynowych. Są najbardziej przystępne cenowo, ale też najmniej trwałe. Z czasem mogą stawać się mało komfortowe.
 • Materace sprężynowe kieszeniowe mają sprężyny umieszczone w pojedynczych kieszeniach. Robi to naprawdę ogromną różnicę w komforcie Twojego snu. Zwłaszcza, gdy śpisz z kimś w łóżku. Dzięki kieszeniom ugięcie łóżka w jednym punkcie, nie powoduje jego drgań w innych, bo kieszenie skutecznie to amortyzują. Dzięki temu śpiąc z kimś w łóżku nie czujesz się wiecznie jak na statku.
 • Materace multipocket to najbardziej luksusowe materace sprężynowe. Kieszenie są w nich węższe, co umożliwia umieszczenie większej liczby sprężyn w materacu. Dzięki temu jeszcze lepiej podpiera on ciało i jest bardziej wytrzymały. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jaki materac kupić, żeby wytrzymał latami, masz już swojego faworyta.

3. Materace hybrydowe
To materace, które łączą w sobie materace sprężynowe i materace piankowe, gwarantując najlepsze cechy obu. Są one bardzo wytrzymałe, dają dobre podparcie nawet przy dużej wadze, a jednocześnie otulająca ciało pianka zapewnia niezwykle komfortowy sen
i relaks mięśni. Materace hybrydowe są więc idealne dla wszystkich, którzy chcą wygodnie wypoczywać lub mają problemy z kręgosłupem. Materace hybrydowe są też dobre dla seniorów. Model Hilding Electro zapewnia regenerację oraz odprężenie mięśni, a do tego stabilizuje pozycję kręgosłupa, dzięki czemu zmniejsza jego bóle.
Ma dodatkowo odpinany top, który umożliwia dopasowanie jego twardości do indywidualnych potrzeb.

4. Materace nawierzchniowe
Materac nawierzchniowy to niestandardowy typ materaca. Nie dopasowujesz go bowiem do łóżka, ale nakładasz na materac łóżkowy albo na kanapę. Czemu ma to służyć? Jeśli masz niewygodną sofę albo pierwotny materac w łóżku jest dla Ciebie zbyt twardy lub zbyt miękki, materac nawierzchniowy pozwoli Ci to szybko zmienić. Materac nawierzchniowy jest też dobrym rozwiązaniem dla alergików. Izoluje Cię od klasycznego materaca, a przez to, że jest cieńszy od niego, dużo łatwiej się go czyści. Dzięki temu trudniej rozwijają się w nim roztocza oraz inne alergeny czy drobnoustroje. Materac nawierzchniowy Hilding Alt jest wykonany z miękkiej pianki VISCO, która poprawia komfort snu. Jest wyposażony też w pokrowiec o działaniu antyalergicznym. A do tego jest rolowany, co ułatwia też jego przechowywanie.

Wybór materaca a masa ciała

Jaki materac kupić przy niskiej, a jaki przy wysokiej masie ciała? Jeśli masz małą albo średnią wagę ciała, producenci materacy zazwyczaj zalecają materace miękkie lub średnio twarde. Ale tak naprawdę w Twoim przypadku twardość materaca nie ma większego znaczenia dla komfortu i zdrowia Twojego snu. Dlatego możesz dobrać taki materac, jaki Ci bardziej odpowiada.
Jaki wybrać materac przy wysokiej masie ciała, zwłaszcza powyżej stu kilogramów? Producenci materacy zalecają zazwyczaj twarde materace.

Tu twardość materaca jest o tyle istotna, że miękki materac może być mniej wytrzymały, z czasem się zapadać, a do tego nie podtrzymywać Twojego ciała i kręgosłupa tak, jak powinien to robić. Żeby nie budzić się wtedy z miejscowym drętwieniem ciała, które może się zdarzyć, gdy materac uciska Twoje ciało nierównomiernie, zdecyduj się na twardy materac, dopasowany do Twojej wagi ciała.

Ile kosztuje dobry materac?

Czy najlepsze materace są drogie? I jak wybrać materac w oparciu o jego cenę? Pomożemy Ci odpowiedzieć na te pytania.

Na cenę materaca wpływa wiele czynników – rodzaje użytych materiałów, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, ilość warstw z których się składa, długość gwarancji, dołączone certyfikaty. Dlatego na przykład materace dziecięce, które mają zazwyczaj jedną lub maksymalnie dwie warstwy, są tańsze niż dla dorosłych. Materace dla par, osób o wyższej wadze czy medyczne są droższe niż standardowe, bo wymagają bardziej skomplikowanych rozwiązań.

Najlepsze materace mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, przeważnie więcej niż 1000 złotych. Możesz jednak znaleźć też dobry materac za ok. 800 zł, ale będzie on pewnie prostszy. Mało prawdopodobne, że dobry materac będzie kosztował 200 zł, dlatego przy takiej cenie powinna zapalić Ci się lampka alarmowa. Chyba, że chodzi o materac nawierzchniowy, który jest dużo tańszy od łóżkowego lub dziecięcy.

Kiedy warto wymienić materac na nowy?

Już zapewne wiesz, jaki materac kupić. Warto poruszyć kolejną ważną kwestię – jak często należy wymieniać materac. Informacja o żywotności materaca powinna znaleźć się w materiałach, które otrzymasz przy jego zakupie. Pewną wskazówką jest też gwarancja. Im dłuższa, tym materac „więcej wytrzyma”. Musisz jednak także obserwować materac oraz swoje samopoczucie.

Jeśli po nocy nagle budzisz się z bólem pleców, zesztywniałym kręgosłupem, napiętymi mięśniami, to prawdopodobnie sygnał, że przyszedł czas na zmiany.
Podobnie, jeśli masz wrażenie, że materac zmienił swoją twardość lub bardziej się zapada. A także, gdy zmienił się jego zapach. Częściej materace powinni wymieniać na pewno alergicy.

Artykuł sponsorowany