Wygodny i spokojny sen ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niestety statystyki ogólnoświatowe pokazują, że zaburzenia snu mogą dotykać nawet 45% populacji. Jedną z przyczyn tego typu problemów jest nieodpowiedni materac oraz stelaż. Właśnie dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na rodzaj i jakość wykonania stelaża pod materac.

Czym jest stelaż do łóżka?

Stelaż to bardzo ważny element całego łóżka, który wpływa na jakość snu, a także trwałość i żywotność materaca, oraz na poziom higieny. Stelaż układamy na ramie łóżka, a następnie przykrywamy całą konstrukcję materacem. Stelaże do łóżka zbudowane są z elastycznych, drewnianych listewek, które spełniają ważną rolę – zapewniają stabilizację i bezpieczeństwo użytkownika, a także odciążają sam materac. Stelaż łóżka to bardzo ważny element, który pełni następujące funkcje:

 • zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i sprawia, że sylwetka osoby śpiącej znajduje się w odpowiedniej pozycji,
 • pozwala na rozłożenie ciężaru użytkownika na materac i na stelaż, czego konsekwencją jest przedłużenie trwałości i żywotności materaca,
 • stabilizuje materac w ramie łóżka i sprawia, że cała konstrukcja jest bezpieczna dla użytkownika i trwała,
 • zapewnia odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza i sprawia, że powierzchnia do snu jest bardziej higieniczna, co jest bardzo ważne w przypadku alergików,
 • jest to podstawa pod materac, która chroni przed odkształceniami materiału.

Stelaż do łóżka to element, który wpływa także na to, w jaki sposób odbierana jest twardość materaca. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku stelaży regulowanych, gdzie można spersonalizować odczucie twardości.

W sklepach w Łodzi można znaleźć szeroki wybór różnych modeli stelaży. Warto także skorzystać z oferty sklepów internetowych, gdzie zwykle ceny są bardzo atrakcyjne, a dodatkowo można skontaktować się z konsultantem na czacie lub przez telefon. Doskonałym wyborem jest zakup stelaża od marki Hilding, czyli wiodącego i renomowanego producenta materacy, stelaży, poduszek i innych akcesoriów, zapewniających wysoką jakość snu. Obecnie produkty marki Hilding można kupić zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, na przykład w Agata Meble, IKEA, BRW i innych miejscach.

Czym kierować się wybierając stelaż do łóżka?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki stelaż do łóżka wybrać. Okazuje się, że jest sporo czynników, które warto wziąć pod uwagę:

 • materiał wykonania stelaża i liczba listewek – obecnie na rynku można znaleźć praktycznie tylko drewniane stelaże, jednak różnią się one między sobą jakością oraz liczbą listewek,
 • rodzaj posiadanego obecnie materaca, gdyż w zależności od materiału, z którego dany model jest wykonany, należy wziąć pod uwagę różne stelaże,
 • renoma producenta stelaża, dlatego warto sprawdzić ofertę w sklepie stacjonarnym lub poczytać opinie w Internecie,
 • wielkość stelaża – niektóre przeznaczone są tylko do łóżek pojedynczych, a inne do podwójnych, a dodatkowo należy dokładnie sprawdzić wymiary (zdecydowana większość stelaży ma długość około 200 centymetrów, natomiast ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniej szerokości),
 • typ stelaża, możliwość regulacji,
 • wiek i stan zdrowia użytkownika – w przypadku osób obłożnie chorych zwykle najlepiej sprawdzają się stelaże regulowane elektrycznie.

Warto zaznaczyć, że niektóre marki sprzedają od razu łóżko ze stelażem, gdzie od razu wiadomo, że oba elementy są do siebie doskonale dopasowane. Dobrze jednak sprawdzić, czy stelaż proponowany przez producenta jest wysokiej jakości.

Rodzaje stelaży do łóżka

Jaki stelaż pod materac będzie najlepszy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, stojących właśnie przed decyzją o zakupie wyposażenia sypialni. Stelaże można sklasyfikować ze względu na dwa kryteria, a więc konstrukcję oraz możliwość regulacji (ruchomość). Pod względem konstrukcji można wyróżnić następujące rodzaje stelaży do łóżka:

 1. Stelaż klasyczny typu ruszt – takie modele można spotkać coraz rzadziej, ponieważ są one montowane na sztywno do obudowy łóżka. Tego typu modele pozostają więc całkowicie nieruchome i nie przejmują w zbyt dużym stopniu ciężaru użytkownika, przez co cała waga położona jest na materacu. Stelaże klasyczne są zwykle atrakcyjne pod względem cenowym, jednak problemem jest zbyt duża odległość listewek od siebie. Właśnie dlatego stelaże typu ruszt nie są odpowiednie pod materace lateksowe, czy też piankowe.
 2. Stelaż elastyczny (typu flex) – bardzo dobry wybór dla większości użytkowników, ponieważ stelaż pracuje pod obciążeniem, przejmuje ciężar użytkownika i zapewnia lepszą żywotność materaca. W tym wypadku listewki są przymocowane do obudowy dzięki specjalnym kieszonkom, a dodatkowo w środkowej części stelaża znajduje się regulacja twardości. W ten sposób można dopasować do siebie twardość materaca. W grubie stelaży elastycznych zwykle znajduje się najwięcej modeli, dlatego jest w czym wybierać. Warto zaznaczyć, że stelaże elastyczne różnią się między sobą liczbą listewek – im jest ich więcej, tym bardziej solidna i wytrzymała jest cała konstrukcja.
 3. Stelaże talerzowe, gdzie zamiast klasycznych listewek znajdują się talerze. Warto zaznaczyć, że to rozwiązanie jest mało popularne wśród użytkowników, a same stelaże talerzowe są dosyć drogie.

Zwykle najlepszym rozwiązaniem dla przeciętnego użytkownika jest zakup stelaża elastycznego. Warto zwrócić jednak uwagę na liczbę listewek, przy czym najbardziej popularne są modele z 18 lub 28 szczebelkami. Pierwszy z rodzajów jest najlepszy dla materacy kieszeniowych, gdzie liczba sprężyn to około 250 szt/m2, a także dla materacy piankowych. Z kolei stelaże z 28 listewkami to doskonała opcja dla materacy lateksowych, termoelastycznych i wysokoelastycznych piankowych oraz kieszeniowych z liczbą sprężyn oscylującą w okolicach 500 szt/m2. Stelaże elastyczne są nieruchome, chociaż pracują pod powierzchnią materaca. Warto dodać, że na rynku dostępne są także stelaże regulowane, ruchome.

Drugim kryterium podziału stelaży jest możliwość regulacji. W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć stelaże regulowane ręcznie lub elektrycznie. Przykładowo w ofercie marki Hilding można znaleźć stelaż manualny Family Expert Hilding, czyli model z 28 listewkami. Dla bardziej wymagających klientów, a także dla osób obłożnie chorych lub starszych jeszcze lepiej sprawdzi się model Select Moto Hilding, czyli stelaż regulowany elektrycznie, posiadający aż 42 listewki. W obu przypadkach możliwe jest podniesienie zagłówka lub podnóżka, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i komfortowym.

Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.